ДОКТОРАНТСКИ ЧЕТЕНИЯ
19 и 20 май 2025 / 14:00 / зала № 48
Катедра „История на музиката и етномузикология“ към Теоретико-композиторския и диригентски факултет в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ за тринадесети път организира научната конференция „Докторантски четения“, която ще се проведе на 19 и 20 май 2025 от 14:00 часа в зала № 48.
Участници във форума могат да бъдат както редовни докторанти, така и докторанти на свободна подготовка, работещи в областта на музикалната наука или свързани с нея изследователски сфери. И тази година се предвижда издаване на сборник с одобрените за публикуване доклади.
Заявки за участие (с попълнен формуляр) се приемат до 2 април 2025 на електронна поща: dchetenianma@abv.bg
Формуляра за участие можете да изтеглите от тук: формуляр – заявка за участие
Срок за изпращане на одобрените за публикуване доклади: 15 юни 2025
Информация за издадените до дози момент сборници: виж тук
Редакционният екип си запазва правото да селектира темите, които ще бъдат включени в програмата на конференцията и в сборника към нея. Авторите на одобрените материали е необходимо да заплатят такса в размер на 72 лева (с включено ДДС).
ИЗИСКВАНИЯ ЗА УЧАСТИЕ В КОНФЕРЕНЦИЯТА
Заявки за участие (по формуляр), включващи резюме на предвиждания доклад (в обем до 1800 знака с интервалите), се приемат на електронен адрес dchetenianma@abv.bg до 2 април всяка година. Заявки за участие, получени след обявения срок или представящи непълен формуляр, няма да бъдат разглеждани.
Темата и заглавието на доклада трябва да са оригинални и да не повтарят тема и заглавие на предходни публикации (от предлагащия автор или от други автори). Докладът трябва да има ясно очертан принос.
Представянето на доклада трябва да не надвишава 20 минути, включително музикални примери, показване на илюстрации и др.
УКАЗАНИЯ КЪМ АВТОРИТЕ ПРИ ПОДГОТВЯНЕТО НА ДОКЛАДИТЕ ЗА ПУБЛИКУВАНЕ
Изпратените за публикуване доклади трябва да включват:
- Текстов файл във формат .doc или .docx, който да съдържа:
- ЗАГЛАВИЕ НА ДОКЛАДА (Times New Roman, UPPERCASE, 14 pt, bold)
- Име и фамилия на автора, изписани така, както трябва да бъдат публикувани (Times New Roman, Sentence case, font size 14 pt., bold+italic).
- Информация за автора – позиция, институция, в която се обучава, факултет, катедра, научен ръководител и контакти (e-mail и телефон). (Times New Roman, Sentence case, font size 14 pt., italic).
- Основен текст на доклада (Times New Roman, Sentence case, font size 14 pt., разстояние между редовете 1,5).
- Допълнителни файлове с включените в доклада илюстрации (нотни примери, графики и др.) във формат .jpg, .tiff или .png, като в името на всеки файл се посочва поредността на изображението в текста (например: Primer 1.jpg; Primer 2.png и т.н.).
Изисквания за оформяне на текстовете:
- Докладът не бива да съдържа по-малко от 6 и не може да надвишава 10 стандартни страници при посочените по-горе изисквания за форматиране на текстовете (Times New Roman, font size 14 pt., разстояние между редовете 1,5).
- Във всеки доклад трябва да бъдат посочени най-малко 3 заглавия на ползвана научна литература.
- Информацията и основните тези от ползваната литература се предават с точно цитиране.
- Цитатите се отграничават с кавички и след тях в бележка под линия се поставя пълна библиографска информация за източника на цитата с посочена страницата, на която е цитираният откъс.
- Данните за цитираната публикация се въвеждат според дадения по-долу библиографски стандарт.
- Включените в текста илюстрации (нотни примери, графики, изображения) се представят с точен опис на съдържанието и – в бележка под линия – на източника, от който са взети (друга публикация, интернет страница и т.н.).
- В докладите от китайски и корейски докторанти използваната музикална и музикалноисторическа терминология трябва да бъде съобразена със съдържанието на установените термини в българското музикознание.
- Специфичните за местната теория (китайска, корейска) музикални термини (жанрове, названия на инструменти и т.н.) в докладите се представят пълно с 1) оригиналното им изписване (йероглифи); 2) транслитерация на кирилица и 3) (незадължително) с превод на български език.
- Заглавията на музикални произведения и композитори се изписват според вече установилата се практика за изписването им в случаите, в които тези заглавия вече присъстват в публикации на български език. За нови за българоезичната литература имена и заглавия се прилага представянето, изложено в т. 8.
Изисквания за оформяне на библиографските данни на цитираната литература:
Изисква се абсолютно точно спазване на реда на представяне на информацията, пунктуация и ошрифтяване. Тиретата между цифри са средни и са оградени с интервали.
Източниците на китайски и корейски език се посочват в превод на български и в квадратни скоби се изписват библиографските данни на оригиналния език.
При цитиране на преводна публикация в скоби след данните за превода се посочват оригиналното изписване на името на автора и на заглавието на публикацията.
Книги:
Фамилия, Име. Заглавие. Град на издаване: Издателство, година на издаване, с. (номер на цитираната страница).
Например:
Кърклисийски, Томи. Жанрът „Концерт за оркестър“ в музиката на ХХ век. София: Хайни, 2011, с. 37.
Захариева, Светлана, Искра Рачева и Анна Илиева. История на българската музикална култура. Том 1. Фолклорът. София: АИ „Марин Дринов“, 1998, с. 39 – 42.
Дзю, Чихун. Обща история на операта и мюзикъла в Китай. Хъфей: Анхуей Вън-и, 2014, с. 92 [居其宏.中国歌剧音乐剧通史[M].合肥:安徽文艺出版社,2014, 92].
Статии в сборници, енциклопедии и речници:
Стоянов, Веселин. За българския музикален стил. – В: Баларева, Агапия (съст. и ред.). Българските музикални дейци и проблемът за националния музикален стил. София: БАН, 1968, с. 89 – 90.
Статии в периодични издания:
Големинов, Марин. За хармонизациите и разработките на народни песни. – В: Българска музика, 1974, № 3, с. 70 – 71.
Джуджев, Стоян. Ритъмът като геометрия във времето. – В: Музикален живот, ІІ, № 3, 30 декември 1932.
Материали от интернет:
- Ако през интернет е цитирано книжно издание, се посочват всички данни на книжното издание по стандарта и се посочва линк с уточнение в скоби за последната дата на посещаване на сайта.
- При позоваване на текущи сайтове се посочват по стандарта авторът (или се уточнява липсата на такъв) и заглавието на цитираната статия и водещият до нея линк с уточнение в скоби за последната дата на посещаване на сайта, например:
Музыкальные формы и жанры (б. a.). http://www.olofmp3.ru/index.php/Muzykalynye-formy-i-zhanry/ (11.7.2013).
Списъка с изискванията за участие и указанията към авторите можете да изтеглите от тук: ИЗИСКВАНИЯ И УКАЗАНИЯ