
АКАДЕМИЧНИЯТ СИМФОНИЧЕН ОРКЕСТЪР представя концерт с творби на Дворжак и Менделсон под диригентството на Божидар Христов, студент от класа на проф. д-р Деян Павлов, и солист – цигуларя Атанас Георгиев, възпитаник на гл. ас. д-р Стоимен Пеев.
В програмата: АНТОНИН ДВОРЖАК
Концерт за цигулка и оркестър в ла минор, оп. 53
ФЕЛИКС МЕНДЕЛСОН-БАРТОЛДИ
Симфония № 3 „Шотландска“в ла минор, оп. 56
Концертмайстор на Академичния симфоничен оркестър е Жорж Паликарски.
10 юни 2026 г. | 18:00 ч.
Концертна зала
бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ 94
_______________________________________
БОЖИДАР ХРИСТОВ е роден през 2003 г. в София. На 6 години започва да изучава гъдулка в столичното 144 СУ „Народни будители“ с преподаватели Николай Николов и Димитър Стоев. През 2014 г. постъпва в НМУ „Любомир Пипков“ в класа по гъдулка на Бисер Соколов, а през 2017 г. започва да учи в Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ в Котел, където завършва с отличие средното си музикално образование. Там е в класа по гъдулка на Величка Тодорова. Интересът му към класическа музика става все по-силен, като принос имат преподавателите му Цветан Георгиев (по хармония, полифония и оркестрово свирене) и Мария Цвяткова (по пиано).
През годините печели множество награди от национални и международни фолклорни конкурси, като от 2018 до 2022 г. е стипендиант по Програмата за закрила на деца с изявени дарби на Министерството на културата.
През учебната 2022/2023 г. започва обучението си в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в класа по оперно-симфонично дирижиране на проф. д-р Григор Паликаров, а понастоящем е студент в трети курс в класа по оперно-симфонично дирижиране на проф. д-р Деян Павлов.
_______________________________________
АТАНАС ГЕОРГИЕВ е роден през 2006 г. в София. Започва музикалното си обучение на шестгодишна възраст в Националното музикално училище „Любомир Пипков“, където изучава цигулка в класа на Радмила Петрова и завършва с отличие. Продължава образованието си в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, където изучава цигулка при гл. ас. д-р Стоимен Пеев и оркестрово дирижиране при проф. д-р Георги Патриков.
Дебютира като солист с оркестър на 12-годишна възраст. Изнася концерти със Симфониета Видин, Симфониета София и Габровския камерен оркестър. Наред със соловата си дейност е бил водач на вторите цигулки в оркестъра на Академия „Роза“, Софийската младежка филхармония, Камерен оркестър „Класика“ и Младежкия оркестър „Frank Martin Players“. Като активен камерен музикант участва в струнен квартет „Con Brio“, в цигулково дуо със своя брат близнак и в различни формации на „Квартет Интензив“.
Първата си награда печели на 10-годишна възраст на национален конкурс. Следват отличия от редица национални и международни конкурси, сред които МК „Музиката и Земята“, „Viva Violin“, „Звукът на времето“, конкурса за българска музика „Върбан Върбанов“, конкурса „Добрин Петков“, „Euterpe Music Awards“, „Amadeus International Music Competition“, „Elite Music International Competition“ и „London Classical Music Competition“. Носител е и на специални награди за изпълнение на произведения от Волфганг Амадеус Моцарт и Панчо Владигеров.
Получава стипендии от Министерството на културата и Национален фонд „Култура“, както и Грамота за развитие на творческия потенциал на млади дарования в сферата на културата.
Атанас Георгиев усъвършенства професионалното си майсторство чрез участие в майсторски класове на Мони Симеонов, Димитър Буров, Мичо Димитров, Минчо Минчев, Ангелина Абаджиева, Антон Сороков, Мила Георгиева, Албена Данаилова, Марио Хосен и Ян Талих.