26 февруари 2025 г.
Проектът „Лицата на НМА“ – инициатива на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“
Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, с подкрепата на Министерството на културата, осъществява мащабния проект „Лицата на НМА“. Основната му цел е да представи художественотворческата и научноизследователска дейност на Академията в престижни културни и образователни центрове в страната и чужбина.
За първи път най-старото висше училище по музика в България организира толкова мащабна инициатива, включваща десет концертни събития с участието на студенти от трите факултета на НМА – Инструменталния, Вокалния и Теоретико-композиторския и диригентски факултет. В рамките на проекта ще се проведе и майсторски клас с музикантите от „Дюк Елингтън оркестра“ (The Duke Ellington Orchestra).
Проектът е насочен не само към популяризиране на творческите възможности на студентите от НМА, но и към утвърждаване на високите професионални стандарти в обучението по музикално изкуство. Чрез интензивна подготовка и активна концертна дейност младите музиканти ще имат възможност да се изявят на професионална сцена, като по този начин ще усъвършенстват своята изпълнителска и научна дейност.
Основни направления в проекта
Академичният симфоничен оркестър на НМА ще изнесе концерти в четири престижни локации:
Академичният симфоничен оркестър (АСО) е един от най-старите в България, основан през 1928 г., и играе ключова роля в музикалното обучение в Академията. Уникалността на този оркестър се състои в това, че студентите от Инструменталния факултет и специалността „Оперно-симфонично дирижиране“ към Теоретико-композиторския и диригентски факултет работят ежедневно с професионални музиканти, което гарантира високо ниво на подготовка.
Концертите ще представят изявени студенти от Инструменталния факултет на НМА като солисти, а също и ученици от националните училища по изкуства в Бургас, Варна и Русе. Това партньорство дава възможност на младите инструменталисти да се изявят като солисти на Академичния оркестър на родна сцена, стимулирайки тяхното бъдещо професионално развитие.
На диригентския пулт ще застанат студенти от специалността „Оперно-симфонично дирижиране“, които ще имат възможност за дебютни изяви извън Академията.
Връзките между НМА и Факултета за музичка уметност към Университет „Св. Кирил и Методий“ в Скопие ще бъдат затвърдени чрез съвместен концерт, в който ще участват студенти-солисти и диригенти от двете висши училища.
Теоретико-композиторският и диригентският факултет ще представи своята дейност чрез цикъл от три концерта-лектории, озаглавен „Композиторски решения на клавирната миниатюра през XIX и XX век“.
Концертите ще се проведат в:
Инициативата е съвместен проект на катедра „Пиано“ и катедра „Теория на музиката“ към НМА и включва изпълнение на клавирни миниатюри, придружено от теоретичен анализ и исторически коментар. В програмата ще бъдат включени творби на световноизвестни композитори, както и на български автори, утвърдени в жанра.
Теоретичните разработки ще бъдат изготвени от студенти по „Музикология“, като проектът дава възможност за популяризиране на тяхната научноизследователска дейност.
Студентите от катедра „Поп и джаз изкуство“ към Вокалния факултет ще представят музикално-театралния спектакъл „Добре дошли в Бурлеск“ – динамична и атрактивна продукция, в която са включени песни от хитовия мюзикъл по филма „Burlesque“.
Спектакълът ще се проведе в:
Чрез тази продукция студентите ще представят съвременни тенденции в жанра на музикалния театър, демонстрирайки високо професионално майсторство.
Проектът „Лицата на НМА“ ще предостави рядката възможност на студентите от катедра „Поп и джаз изкуство“ да участват в майсторски клас, воден от музикантите от легендарния „Дюк Елингтън оркестра“.
Кулминацията на събитието ще бъде съвместен концерт със световноизвестния оркестър, който ще даде възможност на младите изпълнители да работят и да музицират с едни от най-значимите имена в джаза.
В заключение
Проектът „Лицата на НМА“ е изключителна платформа за представяне на талантливите студенти на Академията, както и за популяризиране на високите стандарти на обучение в НМА. Чрез разнообразните концертни изяви, научноизследователски инициативи и съвместни проекти с утвърдени международни музиканти, Академията продължава да развива своята водеща роля в музикалното образование и културния живот на България.
Проектът ще бъде открит със спектакъла „Добре дошли в Бурлеск“ на 27 март на сцената на МДТ „Константин Кисимов“ във Велико Търново, а последното събитие на мащабното начинание е концерта на „Дюк Елингтън оркестра“ с Бигбенда на НМА на 1 юли.
Очаквайте информация за предстоящите събития на официалната ни страница в социалните мрежи: https://www.facebook.com/NationalAcademyofMusicBulgariaOfficial/