Профeсор д. изк. Атанас Куртев
Профeсор д. изк. Атанас Куртев
Академична длъжност:
хоноруван професор
Научна степен:
Доктор на изкуствознанието
Научно-изследователска област:
Като почетен член на Научния съвет на Мемориалния музей на Скрябин в Москва има серия крупни изследвания с общ обем над 90 страници в научното списание „Ученые записки“ на музея. Има публикации в списание „Летописи“ на Българската академия на науките и изкуствата като неин академик. Сътрудничи с публикации в списание „Музикални хоризонти“ на СБМТД. Има публикации в списание „Фортепиано“ в Москва. Член на редакционния съвет на списание „Музикално образование и наука“ при Консерватория „Михаил Глинка“ в Нижни Новгород, Русия, където има публикувано изследване. Има изпратена статия за отговорната роля на журито в оценъчния процес в международните конкурси за пианисти, в Консерваторията на град Казан, Русия.
Преподавани дисциплини:
Пиано, клавирна стилистика
Образование:
Санкт-Петербургска консерватория „Римски-Корсаков“
Специализации:
Брюксел, Париж, Сомбатхей – Унгария
Награди: „Кристална лира”, „Златна лира”, „Златно перо”, „Золотая муза”, „Златен век”, „За културни заслуги” (Будапеща), Златен медал от Международен съюз на музикалните дейци (Москва), „За културни заслуги” (Варшава), „Люба Енчева” (София), „Михаил Ломоносов” (Москва), „ Николай Римски-Корсаков” (Москва) „Кавалерски кръст” (Президент на Полша), Орден „Пушкин” (Президент на Русия), Мемориален медал „Александър Скрябин“ (Москва), Медал „Петър Берон“ (София), Мемориален медал „Сергей Прокофиев“ (Москва), Медал „Николай Рьорих“ (Москва). Избран е за „Музикант на 2005 година“ от Българско национално радио.
Почетен член на Софийска филхармония. От 2011 г. в град Витто, Бургундия, Франция се провежда клавирен фестивал на негово име. От 2015 г. е носител на почетното звание „Велик учител“. Зала в Кюстендил носи името „Академик Атанас Куртев“.
На творчеството на пианиста са посветени две обемисти книги: „Атанас Куртев – поет на пианото“ (2009 г., издателство „Български бестселър“) и „Атанас Куртев – аристократ на клавирните пространства“ (2017 г., издателство „Съюз на българските композитори“). Публикувани са многочислени рецензии и статии за неговата интензивна и постоянно обновяваща се концертна дейност в България и в чужбина.
Публикации: (Виж и в Научно-изследователска област)
Подготвя мащабно текстологично изследване за спецификата на интонационните и обертонови гнезда при изпълнението на клавирни произведения от различни стилове. Присъстват пиеси от 32 композитора от Шуберт и Вагнер до Шостакович и Владигеров с обем: 100 стр. отредактиран нотен текст и около 30 стр. съпровождащи коментарии.
Автор на многобройни характеристики за студенти и хабилитационни рецензии за колеги и преподаватели от България, Русия, Нидерландия, Италия, Франция, Китай.
Творчески изяви:
Активна концертна дейност в чужбина и България: над 1200 солови концерта и над 150 концерта като солист на симфонични оркестри в повече от 30 страни от 4 континента. Научни разработки със съпътстващи концерти в над 10 международни симпозиума. Провеждал е майсторски класове в повече от 15 страни.
Проф. Атанас Куртев е работил в състава на жури на над 30 международни конкурса за пианисти в 7 европейски страни, от които в 10 конкурса – като председател на журито.
По негови идейни проекти в 7 български града се провеждат международни конкурси за пианисти: „Шуберт” (Русе), „Chopin in memoriam” (Варна), „Шуман-Брамс” (Пловдив), „Класика и съвременност” (Стара Загора), „Руска музика” (Плевен), „Лист-Барток” (София), „Велики учители /Виктор Мержанов“ (Кюстендил), „Скрябин и Рахманинов” (София).
Под прякото ръководство на Атанас Куртев в България са учредени три музикални общества: „Фредерик Шопен”, „Александър Скрябин” и „Сергей Рахманинов”.
За 40 години (1977–2017) класът по пиано на Атанас Куртев е изнесъл публично в София и в други български градове общо 81 напълно различни едностилни концерта, включващи в отделни многосерийни интеграли клавирното творчество на 10 световни композитора, както и 17 жанрови интеграла. Негови изтъкнати ученици и студенти са заслужили над 120 награди от големи национални и международни клавирни конкурси. Редица негови възпитаници (от над 10 националности) концертират и преподават пиано във висши музикални институти на десетки страни в четири континента
Участие в национални и международни проекти:
Изготвяне на серия проекти за клавирни конкурси с репертоарните изисквания към тях.
Членство в организации:
СБМТД, Организационни комитети на конкурси и фестивали за пианисти
Обществена дейност:
Периодично участие с интервюирания в Българско национално радио, в серия от предавания на Телевизия „Алфа“, Българска свободна телевизия, Радио „Класик FM“, за руски, френски и италиански електронни медии.
Благотворителна дейност като дарител и спонсор за обзавеждането с рояли на 6 зали в България: за 3 концертни зали в Кюстендил – „Голяма зала“, „Зала Велики учители“ на Читалище „Братство“ и „Голяма зала“ на Читалище „Пробуда“, както и на З концертни зали в София: „БИАД“, „Червената къща“ и Къща-музей „Панчо Владигеров“ в София. Концерт в музея “Скрябин” в Москва в поддръжка на лекарите в борбата им с Ковид 19, предаван директно по всички световни онлайн сайтове.