Дървени духови инструменти
Ръководител катедра:
Проф. д-р Спиро ПЕТКОВ
С основаването на ДМА през 1921 г. преподавател по всички дървени духови инструменти е флейтистът проф. Никола Стефанов. Той се опира върху полученото в Германия образование, върху натупания опит и познания и педагогическите му резултатите са забележителни. Почти всички преподаватели по останалите дървени духови инструменти, които днес наричаме основоположници, са негови ученици: обоистът Васил Спасов, кларинетистът Стоян Стоянов и фаготистът Атанас Гърдев. Впоследствие Васил Спасов завършва Музикалната академия във Виена с обой и ударни инструменти и защитава докторат по музикознание във Виенския университет, а Атанас Гърдев продължава образованието си в Пражката консерватория. След 1945 г., когато д-р Васил Спасов е арестуван от комунистическия режим и изпратен в концентрационен лагер, неговият клас по обой се поема от ученика му, бъдещия професор Христо Петков. Той води класа в продължение на 31 години.
Всички тези инструменталисти и педагози са с висока квалификация и издигат равнището на преподаване в Академията през изграждащия българската школа по дървени духови инструменти период.
През 1934 г. се създава първата камерна формация от дървени духови инструменти – Софийски духов квинтет в състав: проф. Никола Стефанов – флейта, д-р Васил Спасов – обой, Ангел Белняев – кларинет, проф. Атанас Гърдев – фагот, Тодор Тонев – валдхорна.
Катедра “Дървени духови инструменти” в днешния си вид съществува от 1963 г., след като се обособява от общата катедра за духови и ударни инструменти.
Първият ръководител на новосъздадената катедра е проф. Христо Прошков.
След него нейни ръководители са били: проф. Сава Димитров, проф. Йордан Киндалов, проф. Георги Желязов, проф. Димитър С. Димитров.
В катедрата се обучават студенти по специалностите флейта, обой, кларинет и фагот, както и по методика на преподаването по дървени духови инструменти, история на инструментите, педагогическа практика и оркестрови трудности.
Целта на обучението е да се подготвят млади специалисти като солисти, камерни изпълнители, педагози и оркестранти. Учебната програма по различните инструменти обхваща широк диапазон от произведения от всички епохи и стилове. Особено внимание се отделя и на българските композитори.
В катедрата преподават изтъкнати музиканти – инструменталисти и педагози.
Състав на катедрата:
Флейта
Проф. д-р Венцислав КИНДАЛОВ
Гост - Проф. Деян ГАВРИЧ
Хон. проф. Георги СПАСОВ
Хон. проф. Лидия ОШАВКОВА
Обой
Проф. д-р Спиро ПЕТКОВ, ръководител на катедрата
Кларинет
Проф. д-р Сава ДИМИТРОВ декан на ИФ
Доц. Борислав ЙОЦОВ
Фагот
Петър КОЦЕВ
Корепетитори
Ст. пр. Светозара ПАНАЙОТОВА
Ст. пр. Огняна СОКОЛОВА